2020

 

February 16th 2020

 

The Colac Vets had fifteen riders for their first handicap race for the year.

Riders race with very strong winds.

The two front markers were out of contention early in the race by taking a wrong turn.

Tony Luppino started off with a dominant performance.

He along with co marker Gavin O’Brien, who had done a 75Km race the day before, chased down and caught a bunch of six riders by the 30Km mark.

In form Nick Brown, from the second scratch bunch, was the only rider to stay with the scratchmen until the finish.

The ten minute bunch was caught with 7Km to go with only Glenn Paton being able to hang in for the next couple of kilometres.

Luppino claimed the win with a challenge from Brown in the sprint to the line with O’Brien in third Place.

 

Result: 47Km Club Race

 

Scratch   

1 Tony Luppino            1st & Fastest Time          

2 Gavin O’Brien           3rd     

           

2 Minutes 30 Seconds           

3 Nick Brown                2nd          

4 Mark Purdie                5th   

5 Larry Nocera               6th 

6 Heather Hamling           

7 Arno van der Schans

8 Damian Luppino

 

10 Minutes

9 Glenn Paton                 4th 

10 Gerard Hickey           7th  

11 Chris Kane                 8th  

12 Peter Theodore           

13 Bruce Roberts

 

22 Minutes

14 Murray Matthews

15 Terry Robinson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

February 9th 2020

 

The Colac Vets had a field of fifteen riders for their first club race of the year.

This was also their first race in three and a half months with the club being unable to race the last two months of last year due to a mix up with race permits.

The field raced graded scratch races out to Beeac and back to Cororooke in strong winds.

 

Result: A Grade 46Km Scratch Race

Tony Luppino            1st         

Andrew Pownceby     2nd        

Gavin O’Brien            3rd 

David Coventry          4th  

 

Result: B Grade 46Km Scratch Race

Nick Brown                 1st  

Larry Nocera               2nd

Heather Hamling         3rd  

Steve Hamling             4th 

Mark Purdie                 5th

 

Result: C Grade 37Km Scratch Race

Peter Theodore             1st

Gerard Hickey              2nd

Chris Kane                    3rd  

  

Result D Grade 30Km Scratch Race

Murray Matthews         1st  

Peter Neal                     2nd 

Terry Robinson             3rd